Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.
[mc4wp_form id="4890"]
Zapisz Zapisz

AEDEN-Azra Kohen

Posted on 0 0

Fi, Çi, Pİ kitaplarını okuyup Azra Kohen için artık ne yazarsa okurum dediğim, ve severek takip eden bir okuruyum. Bloga hemen eklemek için sabırsızlandığım Aeden’ i satışa çıkar çıkmaz almama rağmen, okumam için önünde bekleyen çok kitap vardı, ama dayanamayıp sırasından önce okumuştum. Türü Kişisel gelişim romanı olarak adlandırılan bu kitabı, sadece bu kelimeler ile sınırlandırmak kitaba biraz haksızlık olur. Bendeki adı insanlığın klavuzu’ oldu.

Kitap kalın gibi görünebilir, ama değil neden mi? 600 sayfaya ziplenmiş bir fizik, kimya,biyoloji, astronomi, ekonomi ve matematik dosyası gibi tüm realist bilgileri barındıran, aynı zamanda aşk ile fantastik kurgu içerikli dolu dolu bir kitap. Benim eski bilgilerimin, yeni meraklara dönüşmesine harita oldu, bunun için adını klavuz koydum. Kitabın o kadar çok yerinin altını çizerek okudum ki, etkilendiğim yerlerini  anlatmaya çalışsam mini Aeden’ i yazmış olurum. Az ve Öz olarak anlatıyım ki filmin sonunu anlatan, nursuz kişi durumuna düşmeyeyim.

İki baş karakter Numi ve Sonje’ nin  Aeden cennetinden, dünyaya gelmek zorunda kalmalarını ve dünyada insan isimli varlıkları mutlu eden bir çok şeyin onların cehennemi olmasını anlatıyor. Fakat öykünün fantastik karakterlerini benim algıladığım gibi düşünen oldu mu acaba, yada Azra kohen böyle düşünerek mi yazdı merak ediyorum.

Çünkü ben kurgudaki karakterlerin isimlerini çıkardım, yerine Adem ile Havva adını koydum. Günümüze uyarlanmış avatar karakterlerinin, elmadan ısırık alıp dünya cehennemine düşmesi diye bildiğimiz ilk insan hikayesinin bugüne uyarlanılmış bir hikayesi diye okudum. Aslında yıllardır bildiğimiz bu masalsı görünen ilk peygamber olarak bilinen Adem Havva gerçeğinin günümüze uyarlanılmış, ince bir çizgi ile yazılmış bu gerçeğin öyküsünü, ilk insanın dünyaya gelme amacını anlatan, Adem ve Havva’ nın kitabı diyorum.

Hadi felsefeyi bırakalım kenara hiç gelemem felsefeye derseniz, güzel bir kurgusu olan akıcı dille kaleme dökülmüş ve bilgi dolu fantastik, ama dengeli,bir aşk kitabı da diyebilirim.

İyi bir edebiyatçı değilim ama, Azra Kohen iyi yazmaktan öte bir şey yapıyor. Fark ettiklerini, ilk fark ettiği coşkusuyla yazıyor, bu yüzden onun bu heyecanı ve merak alanları, bana yeni meraklar edinme coşkusu aşılıyor.

 

Kitabın bıraktığı etkiyi çikolata olarak adlandırdığımda; Özel hazırlanmış zengin çeşit barındıran bir kutu spesiyal çikolata derim.

 

 

signature

Henüz Yorum Yapılmamış.

Bu yazı hakkında yorum yapmak ister misin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir