Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.
[mc4wp_form id="4890"]
Zapisz Zapisz

Aradaki Nehir-NGUGI WA THIONG’O

Posted on 0 0

Kitabın adı : Aradaki Nehir

Yazar: Ngugi Wa Thiong’ o

Çeviri: Bora Korkmaz

Aradaki Nehir’ in Kenya’ da iki farklı din, farklı yaşam savaşları arasında geçen özellikle kadın sünneti konulu bir kitap olduğunu öğrenir öğrenmez merak edip kitaplarım arasına eklemiştim. Afrika edebiyatının önemli isimilerinden,  Nobel Edebiyat Ödül adayı olan Kenyalı yazar Thiong’ un bu romanını türkçe çevirisini okuyarak edebiyatı için ne kadar doğru yorumda bulunurum bilemiyorum. Ben Afrika edebiyatını bizim edebiyata nazaran daha sade ve yalın olarak yorumluyorum.

Farklı kültür ve yaşamları merak edenler için kurgusu güzel olan kitabın konusu;

Gikuyu adındaki kabile halkının kadın erkek fark etmeksizin belli bir yaşa geldiğinde özel hazırlıklarla ritüel olarak gerçekleştirdikleri, adına da ‘ikinci doğum’ verilen sünneti olduklarında, tam anlamıyla erkek ve kadın olduklarına inanıyorlardır. Kabileden olup fakat misyonerlik yapan bir adamın kızı Muthoni’ de hıristiyan olup aynı zamanda kabilenin de geleneklerini yerine getirmek ister, gerçek kadın olmak adını verdiği sünneti olmak için evden kaçar ve fakat işler yolunda gitmez sünnet olması sonucunda yarası iyileşemez ve ölür. Bu olay ile İki halk arasındaki fikir ayrılıkları derinleşir ve sorunlar iyice büyür. Romanın kahramanı Waiyaki öğretmendir. Kendi halkı ile hıristiyan halkı arasında eğitimin gücü ile köprü olmaya çalışırken, kabilenin asla kabul etmeyeceği hıristiyan bir kadına aşık olur..

 

Kitabın genel mesajı kültür çatışması ,din ayrılığının ve nefretin eğitimle yok edilebileceği üzerine fakat sonu hiç beklediğim gibi olmadı. Açıkçası yıkıldım, okurken sonunu çok farklı hayal etmiştim fena ters köşe yaptı bana. Sanırım Afrika’ nın gerçek yüzünü iyi bilmeyen benim için, kitabı mutlu son beklemek polyannacılık olmuş.

kitabı bıraktığı etkiye çikolata benzetmesi olarak; Sütlü çikolata görünümlü portakallı draje diyeceğim.

 

signature

Henüz Yorum Yapılmamış.

Bu yazı hakkında yorum yapmak ister misin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir