Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.
[mc4wp_form id="4890"]
Zapisz Zapisz

BUNALTI- Burak Parmaksız

Posted on 0 0

Yer altı edebiyatı diye adlandırılan türün genç yazarlarından Burak Parmaksız’ dan takipçilerim sayesinde haberdar oldum. Bir kaç takipçi arkadaşım birbirlerinden habersiz Bunaltı okumamı şiddetle tavsiye edince, çok merak ettim.

İsyan ve tepkili düşüncenin en doğal ve sakin dili ile yazılmış, toplumun dışladığı, aklımıza günlük hayatta çok getirmediğimiz karakterler ile empati kurulabilecek yegane tür olsa gerek yer altı edebiyatı.

Ben aslında yer altı edebiyatının büyük hayranlarından yada fanatiklerinden değilim. Fakat bu tarzı benimseyen yazarların beklentisiz, sadece kendileri için kafasındakileri yazarken cool bir tarzları var. Ve buda bana oldukça etkileyici geliyor.

Bunaltı’ nın biraz türk filmi tadında klişeleşmiş kurgusu var: Cinsel istismar, kimsesizlik, madde bağımlılığı, mafya, paranın acımasız güzü, kendini sevmeyi hiç öğrenemeyen ve mücadele gücünü kaybetmiş, çırpınırsa daha çok batacağını düşünen bir kadının yani Asya’ nın yaşam yolculuğa götürüyor.

Kitabın ana karakteri Asya annesiz babasız korkularına rağmen isteklerinin peşinden korkusuzca giden minicik bir kız çocuğu iken, tek varlığı güçlü benliğini, başına gelebilecek en korkunç hadise ile hayatın ona erken oyunadığı bir oyun ile kaybediyor. O sırada tek bildiği şey bildiği duaları okuyarak kendini korumak olan Asya, bir daha ne istediğini dinlemiyor.  Duysa da peşinden gitme fırsatını hiç yakalamıyor. Tüm kötüler etrafını sarmışken, en büyük kötülüğü kendisine o yapar. Artık kendisi için kılını bile kıpırdatmak umurunda değilidir ve hayatta kalma dürtüsünü kaybetmiştir. Özellikle anne ve babası ile ilgili bölümlerde zaman zaman bu kadarı da biraz Türk Filmi gerçek dışı dedim. Ancak içten içe bunların gerçek olabileceğini bilerek, sinirlerim bozulmadı değil. Aynı soluğu aldığımız, aslında toplumun görmezden geldiği, yaşadığı tüm acımasızlıklara göz yumduğumuz hatta yok saydığımız insanlardan sadece birisi Asya’ nın  hikayesi.

Bunaltı ile Burak Parmaksız’ ın benim için özeti: Betimlemeleri sade ve sıkmıyor, dilinde tarzında tazelik var. Biraz umarsız ve rahat sanki okurdan çok kendisi için yazmış. Ama kaleminin rengini bulmuş bir yazar. Sanki uzun yıllar sonra iki satırını okusam onun yazdığını tanıyacakmışım gibi bir çizgisi var. Rengini bulmuş dedim ya o renk kullanmıyor. Siyah, beyaz yazıyor.

signature

Henüz Yorum Yapılmamış.

Bu yazı hakkında yorum yapmak ister misin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir