Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.
[mc4wp_form id="4890"]
Zapisz Zapisz

Bütün Kadınların Kafası Karışıktır

Posted on 0 0

Kedi sever biri olarak, kapağındaki kedi resmi dikkatimi çekmiş, Ece Temelkuran’ ın ilk kitabına elim gitmişti. Bir yudumda içer gibi 1.30 saatte de bitmişti. Şimdi yazarken fark ettim de, anlattığım diğer kitap seçimlerim de, yazarlarının ilk yazdığı kitapları olmuş. Sanırım bende yeni yazmaya başladığım için, ilk kitaplarını daha yakın hissediyorum kendime. Ama bu kitabı yakın hissetmek bir kaç neden daha var. Onları özetlersem kısaca şunları söyleyebilirim.

Kitabı çantaya koyup dişçide sıra beklerken, bankada gelmek bilmeyen sıra esnasında, yada otobüste bitmek bilmeyen trafik stresi anında çıtır çerez gibi günlük hayatın koşuşturma sesleri arasında okurken dikkatinizi dağılmayacak, kaldığınız yerden rahatça okumaya devam edebileceğiniz iyi yazılmış bir karalama defteri gibi. Ama kitapların içine girerek okuyan bir okursanız da,ordan burdan ama kadın mevzuları anlatan, biraz kafası karışmış tanıdığınız bir kadınla ayak üstü lafalamışsınız  gibi bir şey..

Ece Temelkuran’ın her kafası karıştıkça aldığı notlar diyebileceğim kitap, bana kendimi sorgulatma etkisinden çok toplumu ve toplumda kadının durumunu düşündürme etkisi yaptı, ama çok da uzun uzadıya düşünmenize izin vermiyor, sizde tam düşüncelere dalmışken kadınların artık toplumdaki rolü nasıl değişecek, kadın hakları falan diye düşünürken, hooop diye biraz komik, biraz tepkili başka mevzuda bulabilirsiniz kendinizi..

Biraz kadınca biraz çocukça yazılmış. Arada bir elinden oyuncağı alınmış, yada oyuna alınmamış çocuk gibi,üzgün, kırgın çocuk ruhunu da hissettim…Ama kırgınlıklarını içinde tutamamış dile getirdikçe  özgürlüğe kavuşmuş… kitabın son satırlarında;”bunları oku. Denize karşı bir sigara yak. Tek şekerli, demli bir çay koy masaya.Çok neşeli bir müzik çalsın mutlaka. Kapat gözlerini,gülümse, çünkü BÜTÜN KADINLARIN KAFASI KARIŞIKTIR ”   satırlarındaki mesaj ile bana, sanki mükemmel olmak için tüketmeyin kendinizi, kaybolmayın bu düzensiz düzen içinde, biraz karışık kalın, karışıklığın da keyfini çıkarın, dedi.

kitaplarıma çikolata tanımlaması yapınca bende bıraktığı etkiyi daha iyi tanımlamış hissediyorum. Bütün Kadınların Kafası Karışıktır kitabı da,tam olarak renkli boni bon çikolataya benziyor ..

signature

Henüz Yorum Yapılmamış.

Bu yazı hakkında yorum yapmak ister misin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir