Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.
[mc4wp_form id="4890"]
Zapisz Zapisz

Dava- Franz Kafka

Posted on 0 0

Franz Kafka’ ya Dönüşüm kitabı ile hayran olmuştum.Zaten bir kaç sayfa Kafka okumak, onun farklı bir dünyası olduğunu anlamaya yetiyor. Lakin Dava kitabı ile başka bir boyuttan yazdığını artık daha iyi anladım. kitap bitti ben koca bir ohh çektim..

Kurgusu karışık. betimlemeler uzun paragraflar inanılmaz uzun. Kafka’ nın yayınlamayı düşünmediği bir kitap olduğunu bilmek, düzensiz dağınık uzun paragrafları anlamak, anlayışla kabul etmekte işe yarıyor . Bir çok kez bırakma noktasına gelmeme rağmen, biraz ara verdikten sonra kitabı hep elimde buldum. insanın kanına giren bir tarafı var. Zorladıkça keyif verir oldu.

Aslında yapım olarak olayları mizahi ele alanları daha çok severim . Fakat Kafka ve karamsarlık birbirinden ayrılamaz bir bütün. Gri, kasvetli görüş ona acayip yakışıyor.

Kitapta konusu basit. İçeriği zengin.

Bir gün uyanıyorsun tutuklu olduğunu öğreniyorsun. Ne ile suçlandığını  da bilmiyorsun, ama kendini savunmak zorundasın  ne yapardın bu durumda ?

Suçlu olduğu gerekçesi ile apar topar tutuklanan, fakat tutuksuz yargılanan, suçunun ne olduğunu bir türlü öğrenemeyen ve bu davanın  tüm hayatını ele geçirdiği bir Josef.K ile tanışıyoruz. Başına gelen olayları olduğu gibi kabul etmiş gibi görünürken, bir yandan sürekli gerçek bilgiyi doğru kişilerden öğrenmeye ve neden suçlandığını bulmaya çalışır. Davasının sonucunu bulmaya çalışırken, bir yandan da umursamadan yaşamına devam etmeye çalışıyor. Bu durumda toplum ve etraf baskısı onu ele geçirmiştir. Davadan kaçmak istese bile çevresi rahat vermez, artık herkes biliyordur. kendisinden daha çok onlara karşı yükümlü olduğu davası ile artık huzuru bozulmuştur.

Kitapta kadın karakterleri beğenmek mümkün değil. Hepsi hem Josef’ le yakınlık kurup hem başka erkeler ile ilişki kuran, zayıf kişilikliydi. Hikayede Josef. K kadınlar ile ilişkisini genellikle iyi tutmaya çalışıp, onlardan destek bekliyordu. Kafka’nın kitapta ‘kadın eli her şeye çeki düzen verir’, ‘kadınlar sanıldığından güçlüdür’ gibi sözleri kullanmasına rağmen ,karakterlerin hepsini nahoş seçmesi kadınların yapabileceği bir çok şey varken, kendi güçlerinin farkında olmadıklarına veya harekete geçmekte yetersiz kaldıklarına değinmek olabilir.

Hukukun düzensizliği, iki yüzlülüğü ile iç karmaşanın insanlığın paranoyasının nereye kadar gidebileceğini yansıtan,aynı zaman da içinde bulunduğumuz çemberimizin daralmasını Josef. K ile birlikte yaşatıyor. Finalini ya benim gibi çok beğeneceksiniz yada hiç beğenmeyeceksiniz. Ben karmaşaya, karanlık gizemli hikayeye çok yakıştırdım, yaraşır bir final oldu..

signature

Henüz Yorum Yapılmamış.

Bu yazı hakkında yorum yapmak ister misin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir