Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.
[mc4wp_form id="4890"]
Zapisz Zapisz

DÖNÜŞÜM- Franz Kafka

Posted on 0 0

Franz Kafka’nın en çok okunan eserlerinden biri olan Dönüşüm, sanırım her kitap sever tarafından okunmuş veya okunacak liste başında bekliyordur. Anlatım sanatında zirveyi yakalayan Kafka öyle kafamı meşgul etti ki kitabın yarısında okumaya ara verip Franz Kafka’ nın hayatını araştırdım.  Kalbimi nasıl beynime bağlayarak böyle içimi acıtır, bir insan ne yaşar ki böyle duygudan uzak, uç bir konuyu aslında uç değilmiş gibi hissettirir,diye düşünüp, hayatını okuyana kadar öyküyü içselleştiremedim.

Hayatını okuyunca ne kadar kötü bir çocukluk geçirdiğini,babası ile kötü ilişkisinden nefreti, bir yahudi olduğu için Almanlar tarafından hiç sevilmediği için yalnızlık ve dışlanmışlık duygusunu bu kadar yakından tanımasını anlamış oldum. soğuk ve rahat neden yazabildiğini anlayınca kitabı anlamam daha kolay oldu. Kitabı okumadan mutlaka Franz Kafka kimdir diye bakın derim.

Kitabın başını hayal etmesi için okuyucuya bırakan ve direk konuya başlayan öykü daha ilk sayfalarda okuyucuyu etkileyip, kendinde tutabiliyor. Kitabımızın kahramanı Gregor Samsa’nın başına gelenler uç ütopik bir hikayeymiş gibi görünse de, insanlığın acı gerçeğini çok net yansıtıyor. Gregor ailesinin tüm yükünü almış, hayatta sadece onlar için çabalayan yalnız bir adamdır. Bir sabah bedenini böcek olarak bulur, bu durumda iken bile kendini düşünemeyecek kadar kimliğini kaybetmiştir, sadece işini ve ailesini düşünüp sıkıntı çeker. Fakat ailesi bu durumda sadece kendilerini düşünür ve Gregor’un bu durumdan kurtulmasını bekler, değişmeyeceğini anladıklarında da ona en yakın olan kız kardeşi bile onu istemez. Gregor hayata olan son bağını da tamamen kaybeder…

Okuyup da etkilenmedim diyecek birisi olacağını hiç sanmıyorum, tabi eksikler bulmak isteyen mutlaka bulacaktır. Kitabın dokunmak istediği yer eksiklik duygusu olduğu için ben kitabın değil hayatın eksilerini sorguladım, ve ne kadar çok böceklerle yaşıyormuşuz derken, kitabın eksilerini kaçırdım. Sevgiyle okuyun okutun derim..

 

 

 

 

Dönüşüm kitabı için en iyi benzetme beyaz çikolata olacaktır. Adına Çikolata deyip tadından keyif aldığımız aslında çikolata saymadığımız beyaz çikolata, dışlanmışlık tanımı ile Dönüşümün hikayesine çok uygun oldu.

 

 

signature

Henüz Yorum Yapılmamış.

Bu yazı hakkında yorum yapmak ister misin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir