Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.
[mc4wp_form id="4890"]
Zapisz Zapisz

Fİ- Azra Kohen

Posted on 0 0
  1. Fi ,Çi, Pİ aslında okuyalı yılı geçti . Popüler kitap gündeminin ya çok sevilen ya hiç sevilmeyen ünlü üçlüsü. Sürekli konuşulan  Fİ hakkında biraz yazmak istedim. Şu günlerde Başak Sayan’ ın kitabı benim Bağlanma Korkusu

    kitabımdan intihaldir, diyerek başlattığı gündem ve davalık durumları ile sanırım Fİ kitabını daha sık duyacağız.

Başak Sayan’ dan iki kitap okudum. Azra kohen’ in tüm kitaplarını okumuş ve sürekli medyada çıkan yazıları ve videolarını izleyen yakın bir takipçisi sayılırım. Bana kalırsa iki yazarın da dünyası apayrı. İki kitapta tek benzerlik, balerin bir kıza aşık olan hızlı, ve biraz narsis karakterler oluşu. Ne kurgu ne diğer karakterleri, bir okuyucu gözü ile aynı noktadan çıkış yapmış olarak göremiyorum. İki kitabı bitiren okuyucunun aldığı mesaj aynı değil, yinede bakalım hukuki olarak nasıl bir sonuç çıkacak.

Biraz Fİ den bahsedersem; Karakterleri ve konuyu anlatmayacağım hemen hemen herkes biliyor, okumayanlar da dizisi ile bir şeyler duymuştur. Ben kitabı beğenen okurlardanım bu nedenle neden beğendiğimi anlatacağım.

Sürekli eleştirilirken; cinsellik vurguları, sapkın ve cürretkar. Kitap piskopat karakter dolu. Pembe romandan farkı ne diyen çok tanıdığım da oldu, kitap müthiş diyenlerde oldu. Sanıyorum ki olumsuz düşünenler bitirmeden erken karar verenlerdir. Seriyi okuyanlar bilir Çi ve Pİ böyle devam etmiyor.

Fİ kitabı kişinin kendisinde savaşması gereken istekler ve zaaflar için uyarı gibi. Arzu, ego, kontrolsuz duygular, hırs, başarı, tutku konuları ağırlıklı, yani kitabın kapağı gibi ateşli. Sanki tüm karakterler kendi cehennemleri etrafında  yaşıyor bu kitapta. .

 

İlk kitabı okuyan üçlü kitapların da cehennem kısmını aşmış oluyor.Çi ve Pİ yi okumadan  yapabileceğini sanmıyorum. Mutlaka seriyi bitir  benim gibi

Genellikle Ben Azra Kohen okurken baskın bir karakterin dilini hissediyorum. Bunun sebebi de sanırım yazdıklarına çok inanmasından olsa gerek. Fikirlerinden ve bakış açısından etkilenmeden objektif okumak için bir çok yazara göre daha çok çaba sarf ediyorum. İnsan okuduktan sonra fikren onun yanında olmaya yetecek etkilenmeyi yaşıyor. Kurguyu sevmeseniz bile, her kitabında dolu dolu bilim var. Doğa ve yaşam ile ilgili birçok şey öğretiyor. Oyun ile öğreten öğretmen havasında bir yazar. Okuma listenize ekleyin derim.

 

signature

Henüz Yorum Yapılmamış.

Bu yazı hakkında yorum yapmak ister misin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir