Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.
[mc4wp_form id="4890"]
Zapisz Zapisz

Hac- Paulo Coelho

Posted on 0 0

Hemen hemen okumamış bile olsa herkesin okul döneminden kalma Paulo Coelho’nun Simyacı kitabının kulak bilgisi vardır. Hac kitabını bilenler de bir o kadar nadirdir sanırım. Bende Hac kitabını görene kadar Paulo Coelho’ nun tüm kitaplarını bildiğimi sanan biriydim. Kitabı bundan 5-6 ay önce ilk kez görünce bu nedir, hac mı? Bir an nasıl yani bildiğimiz hac mı diye şaşkınlığım oldu.

Bizim bildiğimiz Mekke ve Medine’ de müslümanların yaptığı hac ile ilgisi yokmuş tabi ki. El Camin de Santiago (Camino yolu) da denilen İspanya’ nın Fransa sınırlarında başlayan  Hıristiyanların, katoliklerin 800 km olan bu yolu yürüyerek hac görevinden bahsediyor. Fakat günümüzde artık bu yol trekking yada tursitik amaçlar ile yürüyüş yolu olarak kullanılıp, hac görevi için nadiren yürünür olmuş.

Paulo Coelho da  El Camino da kendi hac yolculuğunu, gerçek yaşam öyküsü ve yol hikayesini felsefik bir roman olarak sunmuş. Yolculuk serüvenin sebebi kılıcını bulmak için ustasının hac yolculuğuna bir rehber eşliğinde başlamasını istemesi ile başlıyor. Rehberinin öğretileri, zihin egzersizleri ile kendi gücüne zaman zaman kendisinin bile şaşkınlığa uğramasını, yolun sonunda ruhsal aydınlanma sonucunu yakaladığı, okuyanın da kendini sıradanım ama farklıyım inanışına sürüklediği olağandışı bir roman.Kitapta kişisel gelişimden biraz farklı yoga öğretilerine benzeyen bir çok egzersiz var. Ben bunlardan en çok RAM nefes alma egzersizi, diri diri gömülme egzersizi ve dinleme egzersizini beğendim.

Kitabın bende bıraktığı etki için, çikolata benzetmesine en sıcak çikolata yakıştı.

signature

Henüz Yorum Yapılmamış.

Bu yazı hakkında yorum yapmak ister misin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir