Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.
[mc4wp_form id="4890"]
Zapisz Zapisz

Hac- Paulo Coelho

Posted on 0 0

Kitap: Hac

Yazar: Paulo Coelho

Yayın : Can yayınları

***

Kitapta altı çizili öyle çok yer var ki! Ben en beğendiklerimi sizlere seçip bir kaç alıntı yapıyorum. Gerisi okuyacaklara özel kalsın.

***

” Ne çok yavaş yürü, ne de çok hızlı; hep yolun yasalarına ve gereklerine uyarak yürü.”

***

” Hz. İsa, müritleri mucizeler yaratmaya, şifalar dağıtmaya başlayınca, Yüce Tanrıya şükretti; böyle şeyleri bilgili insanlardan saklayıp sıradan insanlara açtığı için Tanarı’ya şükretti. Diyeceğim, eğer Tanrı’ ya inanıyorsak Tanrı’ nın adil olduğuna da inanmalıyız.

***

”Bir hedefe doğru ilerlerken yola dikkat etmek çok önemlidir.Hedefe nasıl varılacağını bize en iyi yol öğretir, yol yüründükçe bizi zenginleştirir. Cinsel ilişkiye benzetebilirsin bunu: Orgazmın şiddetini ön sevişmedeki okşayışlar belirler.

***

”Petrus, benim Tanrı’ yla ilişkimin gereğinden fazla kavrama, zihne ve akıl yürütmeye dayandığı kanısındaydı; ben de, onun Tanrı’ yla ilişkisinin çok basit ve sezgisel olduğunu düşünüyordum.”

***

”Yürekten savaş, yüreğimiz istediği için verdiğimiz savaştır. Kahramanlık çağlarında, şövalyelik çağlarında kolaydı bu. Fethedilecek ülkeler ve yapılacak çok şey vardı. Oysa bugün dünya çok değişti, yürekten savaş artık savaş maydanlarında değil, içimizdeki meydanlarda veriliyor.”

***

”Sen kendi hayatını kendince yaşamalı, sorunlarını kendince çözmeli, engelleri kendince aşmalısın. Öğretmek, olanaklı olanı göstermektir yanlızca. Öğrenmekse onu kendin için olanaklı kılmaktır.”

***

” Deli olmak için ille Amerika’ yı fethetmeye kalkışmak ya da Assisili Aziz Francesco gibi kuşlarla konuşmak gerekmez. Sokağın köşesindeki manav bile yaptığı işten hoşlanıyorsa bu delilik ateşini gösterebilir.”

***

”Bir şey istediğimiz zaman, kafamızda onunla bilgili belli bir amacımız olması gerektiğini kavrayamamıştım. Bir ödülü aramanın tek nedeni, o ödülle ne yapacağını öğrenmektir.”

signature

Henüz Yorum Yapılmamış.

Bu yazı hakkında yorum yapmak ister misin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir