Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.
[mc4wp_form id="4890"]
Zapisz Zapisz

İçimde Kızıl Bir Gül Gibi…Ayşe Kulin

Posted on 0 0

Ayşe Kulin’ in Adı Aylin, Türkan adlı kitaplarını okuyalı ne kadar oldu hatırlamıyorum bile. Ayşe Kulin okumayalı çok zaman oldu diye düşünerek bu kitabı elime aldım. Bazen kitapların arka kapaklarına bile bakmadan okumaya başladığım olur, buna da öyle başladım.

Hani çok sevdiğimiz iki şarkıcının düet şarkısını dinleriz ya, İçimde kızıl bir gül gibi de öyle bir keyif verdi. Ayşe Kulin sayfaların çoğunluğunu Nazım Hikmet şiirleri ile süslerken, çocukluğunda Nazım Hikmet şiirleri ile nasıl tanıştığını, gençliğinde Nazım’ ın hissettiği yoğun aşkları, nasıl taklit ederek aynı aşkları hissetme, yaşama arzusu duyduğunu içten dille anlatmış. Nazım Hikmete olan hayranlığının onun  evliliğine,anneliğine tüm hayatına nasıl etki ettiğini, Nazım’ın memleket özlemi, vatan sevgisi,evlat, aşk şiirlerinde hep kendini bulmasını yakaladım. Nazım Hikmet’ i öylesine içselleştirmiş ki, kaybolduğunda yolu bulmak için hep kendini onun şiirlerine bırakmış.

Birçok tanıdığım Ayşe Kulin’ in bu kitabı Nazım Hikmet şiirleri ile doldurup hazıra konarak bir kitap yazdığını söylemişti. Halbuki Ayşe Kulin seven okurlar, hayatının ve duygularını  Nazım Hikmet şiirlerini rehber alarak yaşayan yazarın bu kitabı yazmasına hiç şaşırmayacaktır. Ayşe Kulin’ in çocukluğunun kahramanı Nazım Hikmet’ e olan hayranlığını, saf bir aşk ile kaleme dökmüş ve sanki Nazım’ a teşekkür etmek istemiş gibi gördüğüm bu kitap şiir ve biografi tadında.. Hepinize keyifli okumalar dilerim..

kitabın çikolata benzetmesi için de en uygun gül kokan güllü çikolata oldu.

signature

Henüz Yorum Yapılmamış.

Bu yazı hakkında yorum yapmak ister misin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir