Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.
[mc4wp_form id="4890"]
Zapisz Zapisz

İçimde Kızıl Bir Gül Gibi-Ayşe Kulin

Posted on 0 0

Kitap: İçimde Kızıl Bir Gül Gibi

Yazar: Ayşe Kulin

Yayın: Remzi Kitabevi

Kitaptan alıntılar;

***

Sanki yaşlı ve yorgun şehir, imparatorluklara başkentlik etmenin haşmetinden, soyluluğun göstermelik ağırbaşlılığından birden bire sıkılmış, hafiflemeye kendini görgüsü kıt ama parası bol müşterilerin koynuna atmaya,ucuz takılarla şuhlaşmaya karar veren çok bilmiş bir fahişe kesilmişti.

***

”Nede olsa sen bir kızsın, nispeten romantik şiirlerle başlayacağım ki havana gir,” dedi, cinsimi ve yaşımı küçümser bir ifadeyle. Bozuldum ama ses etmedim.

***

Ülkesinin kaderini değiştirmeye soyunan, yürekli, ufuklu genç bir adamın başlattığı onurlu savaşı, böylesine içtenlikle, ancak dünyanın kaderini değiştirmeye soyunan yürekli bir şair yazabilirdi.

***

Ne zaman aşık olsam, içimde mis kokulu kızıl bir gül gibi dururdu zaman. Çünkü ben aşık olmaya biraz da Nazım yüzünden öykünürdüm gençliğimde.

***

”Senin bu izzeti-i nefsinden sıkıldım, biliyor musun,” demişti. ”Hayatını duyguların değil, bu kahrolası izzet yönlendiriyor. Salak sen de!

***

Karısına o eşsiz dizeleri yazarken dahi bir başka kadını sevebilmişti. Bu durum içimi burksa, canımı sıksa da Nazım’ın çapkınlıklarına hep hoşgörüyle bakmış ama beni aldatan erkeklerimi asla bağışlayamamıştım.

***

Şair’ in yorgunluğu bana da sirayet ediyordu. Yorgundum, yorgundum. Ve İstanbul doğup büyüdüğüm şehrim, şimdi ‘kubbeli, çınarlı, mavi bir liman’dı, yüreğimde.

signature

Henüz Yorum Yapılmamış.

Bu yazı hakkında yorum yapmak ister misin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir