Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.
[mc4wp_form id="4890"]
Zapisz Zapisz

Kanadı Kırık Kuşlar- Ayşe Kulin

Posted on 0 0

 

Hep uzayıp giden bitmek bilmeyen kitap listemde sıra ancak Kanadı kırık kuşları okumaya geldi. Cumhuriyet yazarı olan Ayşe Kulin kitabın yayına çıkma tarihini de özenle seçmiş. Romanın ruhuna uygun bir tarih ve zamanlama ile satışa çıkan bu kitap 10 kasım 2016 da yayınlanmaya başlandı.

1930′ lar yıllı  Hitler’ den kaçan bir ailenin önce İsviçre daha sonra ikinci yurt olacak  Türkiye de başlayan yaşamlarının yüzyıla yakın bir tarih öyküsü.  Savaştan yeni çıkmış yeniden kurulan Türkiye’ nin doktorlara, bilim adamlarına ihtiyacı vardır. Hitler’ den kaçan Almanların da ellerinden zorla alınmış  mesleklerini yeniden yapabileceği bir işe. Roman işte o kaçıp gelen ailelerden birinin yakın hayatı ile başlıyor. Ailenin üç kızının hayatı öne çıkmış. 3 neslin hayatı ile savaş, siyaset, aşk, eğitim, vatan sevgisi, gurbetin zorluklarını anlatıyor.

Ayşe Kulin 2.dünya savaşı Cumhuriyetin kurulma sonrası yenilikleri ve zorlukları, Eylül olayları, darbeler ve son olarak gezi olaylarına değinerek romanı siyasi çalkantılarla ile süslemiş. Romandan ziyade bir tarih kitabı olmuş.

Almanya’dan vatanlarını bırakıp gelen Yahudi ailesi Schlimann’lar, aradan geçen yıllara rağmen vatanları gibi gördükleri, benimsedikleri ve çok sevdikleri ülke Türkiye ‘de zaman zaman yabancı hissederler. Buraya ait değilsiniz, Yahudisiniz gerçeği yüzlerine vurulur. Bu ailenin yaşamları, hissetikleri ile ırk, dil, din ayrımının siyaset oyunu olduğunu yine görüyoruz. Ne olursa olsun en iyi şartlar sunulmuş görünse bile insanın vatanından ayrı bırakılmak zorunda kalmasının ne kadar acı verici olduğu ele alınmış. Dünyanın hangi ülkesinde yaşarsanız yaşayın bir gün mutlaka 2.sınıf vatandaş gibi hissettmekten kaçamayacağımızı hatırlatmış. Kitabın sonu açık. Okuyucunun kendi hayallerine mi bırakmış, yoksa kitabın devamı mı gelecek bilmiyorum. Benim sonum güzel bitti..

Dünya barışı duası ile herkese iyi okumalar dilerim…

signature

Henüz Yorum Yapılmamış.

Bu yazı hakkında yorum yapmak ister misin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir