Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.
[mc4wp_form id="4890"]
Zapisz Zapisz

Kinyas ve Kayra

Çevremdeki kitap sever arkadaşlarımın Hakan Günday ‘ı okumalısın tavsiyelerini dikkate alıp, okuyacaksam ilk romanından başlamalıyım diye Kinyas ve Kayra almıştım. Çok konuşulan kitabın konusunu da hiç araştırmamıştım. İçten içe kapaktaki resimden biraz etkilenmişim sanırım, şizofreni hikayesi olan  başka bir hikaye bulacağımı bekliyordum. kitabın başlarında sabırsız şahsiyetim eyvaaah bu hikaye sana çok uzak imkanı yok bitmez derken; Hakan Günday ‘ın ayrıntılar da saklanmış süslü dili hikayenin önüne çabucak geçti ve yakaladı beni.

Hikayede alışılmışın aksine, karşı cinse duyulan yada aynı cinse duyulan bir aşk konusu hiç yok, hatta var olan her şeye karşı his yoksunluğu çeken  kahramanların, ortak tek duyguda buluştukları yer, zaman zaman aile ve anne baba oldu. Namı kitap kahramanları, Kinyas ve Kayra ‘nın yaşarken denenebilecek en kötü, en iğrenç, akıl almaz tüm uç düzeydeki pislikleri düşünebilecek  hayal güçleri ile bunları da gereçekleştirebilecekleri kadar umursamaz halleri ile kesişen hayatlarında, Kayra’nın hiçliği ölümle bulmaya çalışması, Kinyas’ ın da tüm deneyimlerden sonra hayata dönme çabasına tanıklık edilecek kısa özetli konusuna rağmen; okurken duygudan duyguya geçirtip,yer yer kalp ritmini sarsan birazcık panik atak hissi uyandıran, gerilim romanı olmasa da irkilecek anlar barındıran bu yüzden dolu dolu bir hikaye diyebilirim.

Ben okudukça hep yazarın dünyasını merak ettim. Uyuşturucu, tecavüz, kaçakçılık, hırsızlık, alkol yeryüzünde kötülük adındaki her şeyi hayal edip sıradan ve objektif anlatabilmesi, bana biraz kötülüğe,  karşı pencereden bakmam için iğne batma etkisi yaptı. Ama ben yinede hikayeden çok Hakan Günday ‘ın yazı dilini ve kendisinin de hikayenin içine o kadar rahat girebilmesini sevdim. Kitabın küçük bir bölümünde hikayeye kendi adıyla konuk kahraman olarak yer vermesi, bunu daha iyi hissetmek için nokta görevi görmüş.

Kitaba olumsuz yorum olarak, tek söyleyebileceğim şey tekrarlayan konuların biraz fazla oluşu, tekrarı eksik bölümleri ile  Kinyas ve Kayra kitabı kesinlikle, ağzıma bir parmak bal çalma etkisi yapardı..

Kitabın çikolata tanımlaması için: Kinyas ve Kayra naneli çikolata tadında bir kitap diyebilirim..

signature

Henüz Yorum Yapılmamış.

Bu yazı hakkında yorum yapmak ister misin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir