Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.
[mc4wp_form id="4890"]
Zapisz Zapisz

Otomatik Portakal- Anthony Burgess

Posted on 0 0

Fotoğraf kursundaki hocamız Otomatik Portakal filmini izleyin mutlaka deyince, benim aklıma kitabı geldi. Hakkında kitap sever arkadaşlarımın çok da okumaya teşvik edecek şeyler söylememesi nedeni ile hiç elim gitmemişti. Argo dille yazılmış sen sevmezsin, demişlerdi.

Ön yargıyı bırakıp,sever miyim sevmezmiyim kısmını düşünmeden meraktan başladım.

Nasıl bir üslup ve dille yazılmışsa yazılsın. Zamana mal olmuş, böylesine kabul edilmiş, türünün tek örneği, orijinal ve eşine rastlanmayacak kadar başarılı bir eser, argo yazılmış diye olumsuz yorumum olması söz konusu bile olamayacak. Zaten argo dil hayranlık uyandıracak kadar amacına yönelik kullanılmış.

kitap adını delilik, tuhaf davranışları maksimum seviyede  ortaya koyan ve başkaları tarafından yönlendirilen insanlar için söylenmiş bir deyimden alıyor. Tanıyan bir çok arkadaşım bilir argo kelimeler konusunda komik duruma düşecek derecede cahilimdir. Bu kitaptan çıkarılacak sayısız öğreti elbette var.

Fakat sizinle öncelikle şunu paylaşayım. (dikizlemek, dobişko, cıvır, marizlemek, çakozlamak, zumzuklamak)  gibi bir çok argo sözün tam olarak ne anlama geldiklerini bu kitaptan öğrendim. Bu zamana kadar bilmediğim için, bir şey kaybetmemiştim ama kenarda dursunlar 🙂

Gazetelerde duymaya alışık olduğumuz üçüncü sayfa suçlarının en büyüklerini işleyen Alex ergen ve uç bir karakterdir. Sonunda yaptığı kötülükler için ceza evi bile verilecek cezalar da yetersiz kalmıştır. Dönemin politikacıları ceza evlerini boşaltmak için bir psikolojik tedavi başlatmıştır. Onu da ilk denek olarak kullanırlar. Bu tedavi kötülük yapamayacağı, iyi bir makine insan olana kadar sürer . Artık hem iyi insan sıfatı hem özgürlüğü geri verilerek toplum içine geri döner. Ortaya koymak zorunda kaldığı bir iyi insan dayatması, ona sadece acı verir. Haz veren tüm duyguları müzik, sanat, cinsellik gibi hayatın tüm güzellikleri birer piskolojik acıya dönüşmüştür.

Artık iyi insan topluma kazandırdıklarını nitelendirdikleri insan, tercih hakkı olmadan iyilik tavrını ortaya koydukça acı çekiyordur. İyilik en büyük acı olmuştur, iradesi dışında bir davranıştır, ve hiç bir anlam ifade etmiyordur.

Kitapta düşünülmesi gereken, toplum, suç ve  ceza kanunu, şiddet, gençlik, aile sevgisi, hasta kişilik oluşmasına etken sebepler, ergenlik gibi bir çok konu var. Ben de bütün bunların hepsini bir kenara bıraktıracak  mesaj ‘özgür iradenin’ önemi oldu.

Okumakla kalın, sevgiler..

signature

Henüz Yorum Yapılmamış.

Bu yazı hakkında yorum yapmak ister misin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir