Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.
[mc4wp_form id="4890"]
Zapisz Zapisz

SUSKUNLAR- İhsan Oktay Anar

Posted on 0 1

Kadıköy anneleri okuma etkinliği olarak nisan ayı İhsan Oktay Anar’ ın Suskunları okuduk. Yazarın bitirdiğim ilk kitabı olmasına rağmen; felsefi bilgisi , genel kültürü, mistik betimlemeleri ile çok fantastik ve mana âlemine işaret eder buldum. Tarih bilgisi engin bir derya. Bir çoğu zorlu bir dil olarak yorumlasa da ben dil ve edebiyatın en eski ve en yeni olanaklarını kullandığını düşünüyorum. Eski dilde yazılan kelimeler, zihni sürekli açık ve uyanık bilinçle okumaya zorluyor. Aksi taktirde bir önceki sayfaya geri dönmek zorunda kalıyorsunuz. Bu nedenle İhsan Oktay Anar’ ı okumak bana Hz. Muhammed (s.a.v) “insanlar uykudadır, ölünce uyanırlar” sözlerini hatırlattı.

Başlarda kitap çok ağır akıyor, uzun ve virgüller ile zenginleşen cümleler, iç içe geçen birbirinden oldukça bağımsız görünen konular ilk başlarda pes ettirebilir. Ancak ortasına gelmeniz ile bitmesi bir çırpıda olacak. Kitabın ana teması musikî. Kanunî, kemanî, çengî, santurî, bendirzen, tamburî, neyzen gibi aralarında bilmediğim bazı çalgıcıları da öğrendim. Fakat kitap bittikten sonra bile değerlendirme, üzerinde düşünmeyeye zorluyor.

17. yüzyıl Osmanlı döneminde tarihi İstanbul semtlerinde geçen romanın birbirinden renkli zengin karakterleri var. Kalın Musa, Eflatun, Davut, Cüce Efendi, Batın ve Zahir, İbrahim Dede, Tağut, Rafael gibi orijinal isimler ve  karakterlerinin mizahi, zengin tanımı ile çok sevebilirsiniz. Benim en sevdiğim karakter Eflatun (belki mor aşkımdan ) belkide düşünmeye en çok yönlendiren sükut halinden olabilir. Kendisini çağıran ıslık sesindeki ‘Gel ‘ çağrısını aramaya çalışırken “O” ndan uzaklaştıran;

kıskançlık, kibir, tembellik, yemek, öfke, açgözlülük, şehvet ile

karşılaşıp hepsini aştıktan sonra, Şeyh İbrahim Dede ulaşabilir. Dede Eflatun’ a

“senin temiz kalbine ihtiyacımız var. Bazıları var ki buraya gelir ve huzur bulur, yine bazıları var ki  buraya gelir bizler onda huzur buluruz” der.

Bizler hep huzuru ararız, huzur gelsin bizi bulsun isteriz, huzur versin gerisi olmasa da olur deriz. Ama bunun yolu önce ‘Huzur ‘olmaktan geçer diye düşüneyi unuturuz. Bu nedenle huzur olma isteğimi arttıran Eflatun benim favori karakterim oldu.

İhsan Oktay Anar kaleminin hep elinde olması dileğiyle, teşekkür ederim..

 

signature

Henüz Yorum Yapılmamış.

Bu yazı hakkında yorum yapmak ister misin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir