Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.
[mc4wp_form id="4890"]
Zapisz Zapisz

YABANCI: Albert Camus

Posted on 0 0

Yabancı kitabını bir kaç yıl önce okumuştum. Fakat kitap bittiğin de bir kez daha okumaya karar vermiştim. Ve birkaç gün önce yeniden okudum.

Fakat sanki bu defa başka bir kitabı okumuş gibiyim.

İlk okuduğumda: Kahramanımız Meursault ile tutkuları olmayan, kendini savunmaya ihtiyaç duymayan insanların dünyasına girmiştim. Kitabın kahramanı sadece annesinin ölümünde değil kendisinin ölüm fikrinde bile aynı soğukkanlı tutumda devam edebilmişti. Başına gelen olaylar karşısında hayatı sorgulamayı düşünmez oluşu kendi özüne karşı yabancı oluşu, duygularını hiç hissetmeyişi çok  dikkatimi çekmişti.

İkinci okuduğumda bu romanda hiç ismi verilmeyen arap kahraman daha çok ilgimi çekti. Asıl yabancı yoksa arap mıydı. Kitapta hiç isim verimeden bahsedilen arap adamı öldürürken, Meursault neden aşırı tepkiliydi. Böylesine duygusuz, kayıtsız birisi, tanımadığı birini öldürme anında tepkisi neden yüksekti. Aslında öldürdüğü kişi arap değilde, kendinde yabancı olduğu arzuları mıydı. Herkes gibi olmadığı için aslında kendisini mi cezalandırmıştı..

Yabancı ile Meursaul bir kez daha beni başka pencerelerden düşündürdü. Kayıtsızlık yoksa bilinç temizliği mıydı? Birini sevip sevmemek benim için de, hiç bir şey ifade etmeseydi ben bununla nasıl baş ederdim…

Kitabı bir kez daha okursam yine farklı şeyler yakalayağımdan eminim. Kitaba daha başlar başlamaz kahramanımız Meursault’ un başına ne gelirse gelsin aynı kayıtsızlıkla okudum. Bu da yazarın roman ile asıl vermek istediği mesajı okuyucuya ne kadar başarılı aktardığını gösteriyor. Uzun cümleler ile yazılmış olmasına rağmen, sarıp sarmalıyor. Kendinizi sakin bir moda alıp okuduğunuzda  hayatın anlamını tekrar düşündürecek. Şiddetten hoşlanmam ama şiddetle tavsiye ediyorum.

Okumakla kalın. sevgiler…

signature

Henüz Yorum Yapılmamış.

Bu yazı hakkında yorum yapmak ister misin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir